لوگو شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم
83

ضربان کند بخش خصوصی برق

ضربان کند بخش خصوصی برق

مهندس پیمان کنعان در مصاحبه ای که با روزنامه دنیای اقتصاد داشت و در تاریخ ۱۳۹۹/۰۴/۱۷ به چاپ رسید به تشریح جایگاه بخش خصوصی در صنعت برق کشور و لزوم پرداخت مطالبات آنها پرداخت.

مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم با بیان اینکه ۶۰ درصد از برق کشور توسط نیروگاه های بخش خصوصی تولید می شود اظهار داشت اینکه صرفا از نظر معنوی به بخش خصوصی ارزش قایل شوند کافی نبوده و این بخش نیاز به حمایت دارد. بحث مطالبات چند ساله یکی از جدی‌ترین مشکلات بخش‌خصوصی صنعت برق است؛ به‌گونه‌ای‌که بخش سرمایه‌گذاری برق، نگهداری و تعمیرات، طرح های توسعه ای و ... را با دست‌اندازهایی روبه‌رو کرده است. بخش عمده‌ای از تامین تجهیزاتمان حتی آنهایی که تولید داخل است به هر حال از شرایط ارزی کشور تاثیر می‌پذیرد و با توجه به مطالبات معوق، سرمایه نیروگاه ها در حال سوخت شدن است اگر این‌گونه ادامه پیدا کند قطعا با مشکلاتی جدی روبه‌رو خواهیم شد.

 مهندس کنعان در ادامه به موضوع افزایش نرخ خرید پایه انرژی اشاره کرد و گفت: نرخ خرید انرژی از تولیدکننده سال‌های سال است که عقب‌ماندگی جدی دارد. الان در دنیا به برق به‌عنوان یک کالای اقتصادی نگاه می‌کنند. این معنی ندارد که بخش نیروگاهی که به‌عنوان یک بنگاه اقتصادی با حجم بسیار بالای سرمایه‌گذاری به یک سود ناچیز و حاشیه‌ای بسنده کند تا فقط بتواند هزینه‌هایش را تامین کند. در بخش آمادگی از سال ۱۳۹۴ هیات تنظیم بازار یک مصوبه‌ای را داخلی تصویب کرد که برطبق آن نرخ آمادگی فریز شد و ثابت ماند. چالشی را ایجاد کردند که خلاف قانون برنامه پنجم توسعه بود. در این میان برخی نیروگاه‌ها از جمله نیروگاه جهرم وارد یک بحث حقوقی شدند که این قواعد درست نیست. اخیرا هم حکم قضایی گرفته شد که براساس آن مصوبه هیات تنظیم بازار برق و آب وزارت نیرو ملغی شد تا نرخ آمادگی براساس قانون و افزایش سالانه آن مجددا برقرار شود. 

جهت مطالعه متن کامل مصاحبه میتوانید به آدرس زیر مراجعه کنید:

 https://donya-e-eqtesad.com/%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D9%86%DB%8C%D8%B1%D9%88-88/3670164-%D8%B6%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D9%86-%DA%A9%D9%86%D8%AF-%D8%A8%D8%AE%D8%B4-%D8%AE%D8%B5%D9%88%D8%B5%DB%8C-%D8%A8%D8%B1%D9%82

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب ثبت نمایید
نظرات سایر کاربران در مورد این مطلب
Mahampg.ir - Copyright © 2016 - All rights reserved