لوگو شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم
291

مصاحبه تخصصی روزنامه دنیای اقتصاد با مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم

مصاحبه تخصصی روزنامه دنیای اقتصاد با مدیر عامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم

مهندس پیمان کنعان در مصاحبه با خبرنگار صفحه تخصصی نیرو روزنامه دنیای اقتصاد به بیان مطالبی در خصوص پدیده خاموشی و کمبود برق در سالیان اخیر و سرمایه گذاری در این صنعت پرداخت.

وی با بیان اینکه فعالان بخش خصوصی نسبت به وقوع این شرایط بارها هشدار داده بودند، اذعان کرد: ادامه این روند قطعا کار را برای صنعت برق در سال آینده حتی دشوارتر از امسال خواهد کرد و احتمال وقوع بحران جدی در این صنعت، بسیار بالا است، مخصوصا اگر فعالیت واحدهای صنعتی و رشد اقتصادی به شرایط نرمال بازگردد.

مدیرعامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم با تاکید بر اینکه گرمای زودرس و حتی استخراج غیرقانونی رمزارزها نمی‌تواند دلیل خوبی برای بروز خاموشی‌ها باشد، تصریح کرد: ایران یک کشور در حال توسعه است و ما به دنبال شکوفایی اقتصادی هستیم، بنابراین باید آمادگی تامین زیرساخت‌های توسعه که یکی از مهم‌ترین آنها برق است را در هر شرایطی داشته باشیم.

وی بر لزوم خرید برق از نیروگاه‌های غیردولتی با نرخ اقتصادی و مناسب به‌عنوان یکی از ضرورت‌های ترغیب سرمایه‌گذاران برای ورود به صنعت برق تاکید کرد و افزود: عمده‌ترین چالش صنعت برق عدم‌تناسب و توازن درآمد و هزینه تولید آن و تفاوت بین قیمت تمام‌شده با قیمت فروش این کالاست که عملا تولید برق را از حیزانتفاع و اقتصادی‌بودن خارج می‌کند، بنابراین تعرفه‌گذاری منصفانه برای برق نیروگاه‌های غیردولتی اولین گام برای بازگرداندن سرمایه‌گذاران به بخش نیروگاهی است.  مدیرعامل شرکت توسعه مولد نیروگاهی جهرم، همچنین خاطرنشان کرد: در گام دوم وزارت نیرو باید انحصار صادرات برق را لغو کرده و به نیروگاه‌های غیردولتی مجوز صدور برق مازادشان را بدهد. در این‌صورت آنها علاوه بر تلاش برای افزایش راندمان، یک مزیت اقتصادی جدی برای توسعه سرمایه‌گذاری در این حوزه خواهند داشت. در مقابل اما ادامه انحصارطلبی وزارت نیرو برای صدور برق، نتیجه‌ای جز افول سرمایه‌گذاری‌ها در این صنعت را در پی نخواهد داشت. 

 کنعان فروش برق در بورس انرژی با قیمت تکلیفی و تعیین‌شده را هم از دیگر بن‌بست‌های فعالان این صنعت دانست و تصریح کرد: وقتی بورس انرژی مطابق با قوانین بازارهای سرمایه عمل نمی‌کند و عملا امکان کشف قیمت واقعی برق در آن وجود ندارد، چطور انتظار داریم که سرمایه‌گذاران، برای ورود به صنعت برق انگیزه و رغبت داشته باشند. این در‌حالی‌ است که اگر بورس انرژی بر اساس تعاریف بین‌المللی مرسوم فعالیت می‌کرد و تولیدکنندگان اطمینان داشتند که قیمت برق تولیدی در یک فضای رقابتی مشخص می‌شود، در این صورت بورس انرژی، علاوه بر جذب سرمایه‌گذاران جدید، به محلی مناسب برای جذب نقدینگی‌های سرگردان تبدیل می‌شد که هم از هجوم پول مردم به بخش‌های غیرمولد متکی بر دلالی جلوگیری می‌کرد و از طرفی زمینه‌ساز تامین نقدینگی برای صنعت برق می‌شد.


شما میتوانید مشروح این مصاحبه را از طریق آدرس زیر مشاهده فرمایید:

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3774315

شما میتوانید نظر خود را در مورد این مطلب ثبت نمایید
نظرات سایر کاربران در مورد این مطلب
Mahampg.ir - Copyright © 2016 - All rights reserved